Fundația Culturală Téka, în calitate de titular, anunță publicul interesat asupra declanșării etapei de încadrare, conform HG 1076/2004, în vederea obținerii avizului de mediu pentru „PUZ pentru construire internat cu cantină și bucătărie, împrejmuire teren, racorduri și branșamente la utilități”, realizat în municipiul Gherla, FN, CF 53775 Gherla, CF 51493, Gherla CF 50965 Gherla, județul Cluj.
Prima versiune a planului poate fi consultată la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Cluj, Calea Dorobanților, nr. 99, și la sediul proiectantului S.C. SUFNI ARHITEKTURA S.R.L. din mun. Cluj-Napoca, str. Constantin Brâncoveanu, nr. 15, din data de 30.09.2020. (apariția primului anunț) de luni-joi între orele 9-14 și vineri între orele 9-12. Publicul interesat poate transmite, în scris, comentarii și sugestii, până în data de 18.10.2020. (în termen de 15 zile calendaristice de la data publicării celui de al doilea anunț), la APM Cluj, str. Dorobanților, nr. 99, cod 400609, fax 0264-410716, email: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. în zilele de luni-joi între orele 9-14 și vineri între orele 9-12.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő 2019-ben nyílt és meghívásos pályázatot hirdetett a Csoóri Sándor Alapból a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására.
A Program célja a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítése, szakmai munkájának fejlesztése, a közösségek megerősítése.
A szamosújvári Téka Alapítvány 2019-ben, akárcsak az előző években kiemelt támogatást kapott az Alapból a nyílt, régiós és egyedi felhívások keretein belül. Ez annak köszönhető, hogy kezdettől fogva kiemelten kezeltük a hagyományos értékek népszerűsítését.
2019-ben a Téka Művelődési Központ Kiválóan Akkreditált Tehetségpont minősítést kapott. Részlet a minősítésből. „Az Alapítvány példaértékű tehetséggondozó munkát végez az erdélyi Mezőségben…A munkában részt vevő szakemberek elkötelezettek, jól képzettek. Tehetséggondozó programjaik sokszínűek, szakmailag jól felépítettek. Törekszenek a komplex fejlesztésre. Hangsúlyt fektetnek az egyéni törődésre, differenciálásra. A programokkal céljuk egyben a magyar hagyományok őrzése, közösségfejlesztés és identitáserősítés”.
Évadonként szervezünk közművelődési tevékenységeket (heti 600 résztvevővel): néprajzi programok, néptáncoktatás, népzene és népdaloktatás, kézműves műhely.
A Téka Alapítvány keretén belül már több mint 20 éve szervezünk kézműves tevékenységeket, oktatást (kerámia, gyönygyfűzés, tűzzománc, szövés, nemezelés, ékszerkészítés, gyékény stb.). 2008-ban egy uniós pályázatnak köszönhetően saját kézműves műhelyt hoztunk létre, külön épületben. Itt rendeztük be a keramikus műhelyt 6 hagyományos, 16 elektromos koronggal, három égetőkemencével (kerámia és tűzzománc számára). A foglalkozásokat szakképzett oktatók vezetik. Hetente 120 gyerek jár agyagozni - ezt különböző szinteken szervezzük. Ugyanakkor a felnőttek számára 11 éve indítottuk el az akkreditált keramikusképzést, ami Erdélyben egyedülálló képzés. Eddig 35 felnőtt vizsgázott le és szerzett keramikus diplomát. Egész Erdély területéről vesznek részt a képzésen. A nálunk vizsgázott alkotók hozták létre a kolozsvári Forgó kézművesházat. Tűzzománc képzésünk egyedülálló Erdélyben. Fiatalok, felnőttek vesznek részt a képzéseken. A nyári szünetben három kézműves tábort szervezünk.
Kézműves programunk az utóbbi években jelenős fejlődésen ment át. Nőtt a résztvevők száma, a képzések színvonala és éppen az Alap támogatásának köszönhetően korszerűsödött a műhely. Mivel a Téka Házban már nem fértünk az alapítvány vezetősége azt a döntést hozta, hogy 2020-tól a műhelyeket egy nagy, jobban kihasználható, több személyt befogadó külön épületbe költözteti. 2020 márciusában bérbe vettünk egy csarnokot, itt létrehoztuk a Téka Kézművesházat.
A Csoóri Sándor Alap kézműves műhelyek beruházásait támogató kiírása CSSP-TARGYALKOTO-B-2019 eredményeként a következő célokat valósítottuk meg:
- A kézműves képzési programunk keretén belül egy új dokumentációs, adatgyűjtő projektet terveztünk a mezőségi Tóvidék és Szamoshát kisrégiókban . A kézműves technikák, anyaghasználat, motívumkincs stb. dokumentálása érdekében sikerült beszerezni egy kamerát, laptopot, nyomtatót és egy fényképezőgépet.
- Egy másik projektünk a térség kézműves hagyatékához kötődő régi felvételek digitalizálása. A szükséges technikai háttér nagyobbrészt már megvolt, a digitalizáló licencet sikerült egy évvel meghosszabbítani.
- A képzések során meghívott előadókkal dolgozunk. Ehhez szükséges volt egy kivetítő beszerzése az előadóterembe.
- A tűzzománc műhelyben a tűzvédelmi szabályok szigorítása miatt fémbútorzatot kellett beszerezzünk.
Népzeneoktatás - 44 –en vettek részt a tanfolyamon. A résztvevők Szamosújvár és mezőségi szórványmagyar településekről származnak.
Oktatók: Miklósi Hunor, Réman Gergő, Szabó Bence és Szakács Kristóf.
A Csoóri Alaptól kapott támogatást az oktatók tiszteletdíjára, utazási költségük fedezésére, valamint hangszerek és technikai eszközök vásárlására fordítottuk.
A beszerzések biztosítják tevékenységeink folytonosságát, minőségét, fejlesztését és új projektek beindítását.
FELHÍVÁS MAGÁNSZEMÉLYEK RÉSZÉRE!
Támogassa a Mezőségi Téka Szórványkollégium fenntartását!
Személyi jövedelemadójának 3,5%-át a 230-as formanyomtatvány kitöltésével ajánlhatja fel, melynek leadási határideje 2021.05.24.
Nyilatkozatát személyi jövedelemadója 3,5 %-áról a következő módon nyújthatja be:
- töltse ki a 230-as adóbevallási nyilatkozatot (csatolva)
- a kitöltött példányt annak a településnek az adóhivatalához kell leadnia, ahová a személyi igazolványa szól
A kitöltött formanyomtatványt előzetes telefonos egyeztetés alapján leadhatja a Téka irodájában. Bővebb információkat Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen vagy a 0264243198 telefonszámokon kérhetnek.
FELHÍVÁS MAGÁNVÁLLALKOZÓK RÉSZÉRE!
Profitadójának 20%, de évi forgalmának nem több mint 3 ezrelékével támogassa a Téka Szórványkollégium fenntartását!
Köszönjük annak a számunkra nagyon fontos személynek aki erre a díjra jelölt.
Köszönjük a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának, hogy a több száz jelölt közül minket választottak a kategória Primájának.
Köszönjük a rengeteg szavazatot amit a barátainktól, ismerőseinktől, támogatóinktól kaptuk. A szavazatok mellé pedig bátorítást, munkánk hasznának, értelmének megerősítését csatolták.
Köszönjük szépen mindenkinek a díjátadás utáni köszöntéseket, gratulációkat !
A Prima Díj a Téka munkájának eddigi legnagyobb társadalmi elismerése. Az, hogy kiérdemeltük nemcsak a mostani munkatársak, kollégák érdeme hanem minden volt és jelenlegi tékásé. Hiszen minden generáció a szervezetben végzett munkájával hozzátett valamilyen értéket , hozzájárult ahhoz , hogy megismerjenek és elismerjenek.
Szép volt , jó volt ott lenni a díjátadáson , tényleg a magyar nemzet elitje vett körül, de a legjobb volt visszasietni a barátok közé és velük együtt ünnepelni.
Hálával és tisztelettel irántuk,
Balázs Bécsi Attila
A Magyar Szórvány Napjának apropóján a szamosújvári Téka Alapítványt és magyar iskolát mutatjuk be. Azzal a reménnyel is utaztunk el, hogy kiderítsük: mit tudnak itt, amit más szórványtelepülésen nem? Receptet nem, de kapaszkodókat nyújtottak a helyiek.
Építkeznek, keresik a kihívásokat, tehetséget ápolnak és közösséget is formálnak kicsik, nagyok között Szamosújváron. A Téka Alapítvány immár 26 éve tartja mindennél fontosabbnak a helyi magyarság sorsát, ötleteivel fáradhatatlanul gazdagítja azt. Itt nem a magyarság szenvedő túlélését látjuk, hanem a szórványlét vonzó és követendő példáját.
A 2018-19-es közművelődési évadban a szamosújvári Téka Alapítvány jelentős támogatást kapott a Csoóri Sándor Alaptól, abból a célból, hogy hagyományos népművészeti programjait magasabb szakmai szinten, jobb infrastrukturális feltételekkel tudja lebonyolítani.
A 2018-19-es évadban a Téka Művelődési Központ keretén belül a következő népművészeti jellegű tevékenységeket szerveztük meg:
- Táncház szervezése - A szamosújvári táncház rendszeres megszervezése 1991-től kezdődött el és 28 év alatt jelentősen megváltoztatta városunk és a hozzá tartozó régió képét. Mivel a táncházat nemcsak öncélként fogtuk fel, hanem kezdettől fogva tudatosan közösségfejlesztő eszközként használtuk, sikerült kinevelni egy fiatal, közösségileg tevékeny fiatal réteget.
- Néptánc oktatás – hetente szervezzük meg óvodásoktól egyetemistákig. 120-130 résztvevő. Évad végén Gálaműsor keretén belül mutatják be a megszerzett tudást.
- Népdaloktatás - A Téka Alapítvány által szervezett népdaloktatáson hetente 70 diák vesz részt. 1-12 osztályos a célcsoport. Oktató Katona Annamária. Külön előadásokat is tartanak, de fellépnek iskolai ünnepségeken és a Téka év végi gálaműsorán is bemutatják tudásukat.
- Népzene oktatás - 43 –an vettek rész a tanfolyamon. A résztvevők Szamosújvár és mezőségi szórványmagyar településekről származnak. A tanfolyamon résztvevő fiatalok 2012-ben megalakították a Kontra Banda zenekart, a kisebb diákok 2015-ben az Ördöngös zenekart. Mindkét csapat rendszeresen muzsikál táncházakban, táborokban és kísérik a néptáncegyütteseinket vagy vendégzenészként más együtteseket.
- Kézműves foglalkozások - A Téka Alapítvány keretén belül már több mint 20 éve szervezünk kézműves tevékenységeket, oktatást (kerámia, gyöngyfűzés, tűzzománc, szövés, nemezelés, ékszerkészítés, gyékény stb.). A foglalkozásokat szakképzett oktatók vezetik. Hetente 120 gyerek jár agyagozni, kerámiatárgyakat készíteni - ezt különböző szinteken szervezzük. Ugyanakkor a felnőttek számára 10 éve indítottuk el az akkreditált keramikusképzést, ami Erdélyben egyedülálló képzés.
2018 július – 2019 június között a következő népművészeti jellegű , felmenő rendszerű nagyrendezvényeket szerveztük meg: XXIV - Nemzetközi Néptáncfesztivál; XIX- Nyári honismereti tábor; XXII - Kaláka tábor Feketelakon ; XX - Őszi Fesztivál ; XXII - Mezőségi Népzene és Néptáncfesztivál ; XVIII - Betlehemes találkozó; Nyári kézműves táborok, III. Népzene oktató tábor. A támogatásból biztosítottuk a néptánccsoportjaink szállítási költségeit, reklámanyagok nyomtatását és vendégcsoportok meg zenekarok elszállásolását a rendezvényeink keretein belül.
A Csoóri Sándor Alap egyedi támogatása minden fenti tevékenység színvonalának és szakmaiságának emeléséhez hozzájárult, a támogatás pozitív hatása pedig hosszú távon fennmarad.
Az Alap támogatásának köszönhetően nemcsak a rendezvények szakmai színvonala nőtt, hanem jelentős infrastrukturális fejlesztéseket is sikerült megvalósítani:
- Teljesen felújítottuk a Kaláka és Kiskaláka Néptáncegyüttesek ruhatárát. A viseleteket elsősorban az együtteseink használják, de a Téka Szórványkollégium és a szamosújvári magyar iskola diákjainak is használatba adjuk rendezvények, ünnepségek, ballagások alkalmából.
- Hangosítást kiegészítő kellékek vásárlását tette lehetővé a támogatás. A Téka által szervezett rendezvények, fesztiválok, előadások számára szükséges technikai felszerelést sikerült felújítani, korszerűsíteni.
- Fotók digitalizálásának technikai hátterének biztosítása a Téka néprajzi digitalizáló tervezete számára. Ezt a projektet 2019 januárjában indítottuk el. Célunk az, hogy a Téka Szórványkollégium 29 mezőségi településről származó diákjai összegyűjtsék a családjukban, falvaikból a néprajzi értékkel bíró fotókat. Ezeket szakszerűen digitalizáljuk, kiállításokon bemutatjuk, kiadványt szerkesztünk és online felületeken közkinccsé tesszük. Jelenleg a fotók gyűjtése, digitalizálása zajlik.
- A népzeneoktatás, zenekaraink számára hegedűket, brácsát vásároltunk.
A Téka Alapítvány évadzáró Gálaműsora!
Ismét muzsikától lett hangos a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum udvara, népviseletbe öltözött kicsik és nagyok, izgatott és büszke szülők, nagyszülők töltötték be az udvart. Év végén a néptáncra, népdalra, hangszeroktatásra járók, szokás szerint, bemutatják az elmúlt évben tanultakat és ez idén sem volt másképp. Ezúttal is sok hangszeres csoport lépett fel, ami nemcsak azt bizonyítja, hogy egyre több a hangszert kipróbáló gyerek, hanem azt is, hogy már több nehézségi szinten zenélnek, és mindenki számára biztosított bemutatkozási lehetőség.
Ördöngösfüzesi zenével kezdtek, majd az előkészítő osztály népi gyermekjátékokat mutatott be. Felcsíki muzsika után az V-VI. osztály széki táncokat táncolt. A legkisebb hegedűsök gyerekdalokat szólaltattak meg hangszerükön, illetve Dunántúli dallamokat. A II-IV. osztályosokat Both Zsuzsa és Tamás Szilárd ördöngösfüzesi táncokra oktatta idén, így ezt mutatták be. Az elsősök népi gyermekjátékfűzére után az V-VIII osztályosok népdalkórusa énekelte különféle tájegységek közkedvelt dalait. A VI-VII osztályosok ördöngösfüzesi táncokat mutattak be, majd a második osztály gyermekjátékfűzérét tekinthették meg a nézők.
A kisiskolások népdalkórusát Katona Annamária tanította. Utánuk széki dallamok csendültek fel a hegedűsök húrjain. A Kiskaláka palatkai táncokat adott elő, majd ismét széki muzsikát hallhattak a jelenlevők. A legkisebbek népi gyermekjátékokat és moldvai táncokat mutattak be, majd kalotaszegi dallamokat játszottak a nagyobb zenészek. A harmadik osztály népi gyermekjátékokat adott és a Kaláka bodonkúti táncrendje zárta a gálaműsort.
Köszönet illeti Miklósi Hunort, Szabó Bencét, Szakács Kristófot és Tóth Adorján Mártont, akik hangszerre, Szabó Boglárkát, Both Zsuzsát, Tamás Szilárdot, Székely Melindát és Feketelaki Tibort, aki néptáncra oktatták a fiatalokat, illetve Katona Annamáriát, aki a népdalokat tanította be és a tanítóknak, akik a játékfűzérekre oktatták a kisebbeket.
Hagyomány az is, hogy adománnyal segíthetnek egy-egy nemes ügyet, tavaly két ugrálót vásároltak az iskolának, idén biciklitartók készülnek az iskolaudvarra.
A Téka Alapítvány egész évi néprajzi programját a Csoóri Sándor Alap támogatta.