Szöveges értékelés:
"A Téka Művelődési Alapítvány a 2024/2025. évi akkreditációs folyamatban való részvétele eredményeként helyi
(intézményi/települési) hatókörű, Akkreditált kiváló tehetségpont címet nyerte el! Gratulálunk a szép sikerhez!
Az akkreditációban közreműködött szakértők a következő szöveges értékelést készítették a folyamat során szerzett online és/vagy személyes tapasztalataik alapján:
Sokrétű, értékmegőrző tehetséggondozást végez a Téka Alapítvány a Mezőségi szórványban. 2024-ben a Kézművesház tulajdonukba került, ez sokat javított a tárgyi feltételeken. Gyarapodott az infrastrukturális fejlesztési lehetőség, bővülhetett a kínálat és a tehetségígéretek létszáma.
Az előző akkreditációk óta bővült a műhelyek száma. Tehetséggondozó műhelyeik szakmai programja megalapozott, széleskörben vonják be a népi kismesterségek művelőit. Elkötelezettek a Mezőség saját értékeinek, hagyományainak megismerésében, a Kárpát-medence sokszínűségének felfedezésében.
Változatos módszerekkel, eszközökkel szerettetik meg a népi kultúrát a tehetségígéretekkel.
Kiemeljük a nyelvi területen működő „Tehetséggondozás szórványkollégiumban” foglalkozást, itt azokkal a tehetséges gyermekekkel foglalkoznak, akik saját szülőhelyükön nem tanulhatnak anyanyelvükön.
Megállapíthatjuk, hogy a hátrány kompenzáció, a gyenge oldal fejlesztése ugyanúgy megtalálható a gazdagító programokban. Térbeli–vizuális tehetségterületen működik a fazekasság, tűzzománc és a felnőtt műhely. Itt sajátítják el a hagyományos erdélyi díszítő művészeteket.
Továbbiakban javasoljuk, hogy sokrétű ismereteiket, tehetséggondozásban szerzett tapasztalataikat minél
nagyobb körben osszák meg, bővítsék a szakszerű tehetség-tanácsadás rendszerét!
Gazdag külső kapcsolatokról bizonyosodhatunk meg a rendezvények láttán. Sokszínű, programhoz kapcsolódó rendezvények helyezik fel a koronát a tehetséggondozó folyamat ívére. A tehetséggondozó programokon részt vevő gyermekek a táborokban kicserélhetik ismereteiket, tapasztalataikat, lazító
programok során erősödhet a közösségi összetartás. A példakép alakítás szempontjából is szeretnénk kiemelni a „Művész beugró” rendezvényt, ahol rendszeresen találkozhatnak a gyerekek kortárs
művészekkel.
A Téka Alapítvány értékmegőrző tehetséggondozó munkája nélkülözhetetlen. Kiemelkedő szerepük van a nemzeti identitástudat elmélyítésében, hagyományőrzés, anyanyelvápolás fenntartásában és fejlesztésében.
2025. 02. 25.
Dr. Gordánné Oláh Márta és Gaál Gabriella
a Matehetsz akkreditációs szakértői
Kedves barátaim, ismerőseim. Az utóbbi napokban több felületen is rengeteg jókívánságot, gratulációt, értékelést kaptam a Kallós Zoltán Külhoni Magyarságért Díj kapcsán. Köszönöm szépen mindenkinek. A díjat azoknak ajánlom akik 1990 januárja után mellém álltak, a visszhangtalanságban, nehézségekben is kitartottak terveink,álmaink mellett létrehozva azt amit sokan 'szamosújvári csodaként' jegyeznek. Feladatok,tervek továbbra is vannak. Köszönet a tervek megvalósítóinak és a támogatók bizalmának.
Tisztelettel !
Balázs- Bécsi József Attila
A Téka Alapítvány közösségépítő munkája Magyar Örökség Díjat érdemelt ki. Nagyon sokan értékelték ezt , jó szóval és tiszteletteljes köszöntésekkel. Nem tudjuk mindenkinek külön megköszönni de Harangozó Imre a laudációban megfogalmazta: "nagy szükség van erre a példára, erre a szemléletre ma ebben a meddő indulatoktól, gyűlölködéstől és szenvedéstől tépett világban úgy kell ez most, mint a tiszta friss levegő! Isten tartsa hát meg Szamosújvárt, tartsa meg az immár Magyar Örökség Díjas Téka Alapítványt! Tartsa meg őket, hogy őrizzék ezt az örökséget, őrizzék Gerlahidát, a gerlai hidat, ahová Válaszúton keresztül vezet az út. Olyan válaszúton, ahol mindnyájónknak jól kell döntenie, választani hitet, tartást, emberséget. Ez az út hisszük s tán tapasztalatból is tudjuk, a bonczok hídján keresztül vezet, hosszan, nagyon hosszan, át Csigla mezején, át a Czegei Tetőn, el egészen Kamaráson és Örményesen keresztül Faragóig, – ahonnan már tiszta időben, különösen napkelte után jól látszik az Istenszéke…" Köszönjük szépen mindenkinek !
Csoóri Sándor Alap
2023-2024
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő 2023-ban is nyílt és meghívásos pályázatot hirdetett a Csoóri Sándor Alapból a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására.
A program célja a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítése, szakmai munkájának fejlesztése, a közösségek megerősítése.
A Prima és Magyar Örökség Díjas szamosújvári Téka Alapítvány 2023-ban is, akárcsak az előző években kiemelt támogatást kapott az Alapból a nyílt és a régiós felhívások keretein belül. Ez annak köszönhető, hogy kezdettől fogva kiemelten kezeltük a hagyományos értékek népszerűsítését.
2019-ben a Téka Művelődési Központ Kiválóan Akkreditált Tehetségpont minősítést kapott. Részlet a minősítésből. „Az Alapítvány példaértékű tehetséggondozó munkát végez az erdélyi Mezőségben…A munkában részt vevő szakemberek elkötelezettek, jól képzettek. Tehetséggondozó programjaik sokszínűek, szakmailag jól felépítettek. Törekszenek a komplex fejlesztésre. Hangsúlyt fektetnek az egyéni törődésre, differenciálásra. A programokkal céljuk egyben a magyar hagyományok őrzése, közösségfejlesztés és identitáserősítés”
Évadonként szervezünk közművelődési tevékenységeket (heti 500-550 résztvevővel). A Kaláka, Kiskaláka és Kenderkóc néptáncegyüttesek folyamatosan próbálnak és fellépésekre járnak, néptánc oktatás, népzene és népdaloktatás, kézműves műhelyek, kiállítások, könyvbemutatók, versenyek, előadások színesítik a Központ munkáját.
Nagyagyrendezvényeink 2023-24 -ben: XXVIII- Nemzetközi Néptáncfesztivál; XXII- Nyári honismereti tábor; XXVIII - Kaláka tábor Feketelakon; XXVI - Őszi Fesztivál ; XXVII - Mezőségi Népzene és Néptáncfesztivál ; XVIII – Pörgettyű anyanyelvi vetélkedők; XXIV - Betlehemes találkozó; Nyári kézműves táborok, VIII. Népzenetábor ; X. Irodalmi tábor Mezőségen, VI. Román nyelv tábor.
A Téka Alapítvány keretén belül már több mint 20 éve szervezünk kézműves tevékenység-eket, oktatást (kerámia, agyagozás, gyönygyfűzés, tűzzománc, szövés, nemezelés, ékszerkészítés, bútorfestés, tojásfestés, stb.). 2020-ban, épp a Csoóri Alap támogatásának köszönhetően hoztuk létre a Téka Kézművesházat, addig a Téka Művelődési Központban húzták meg magukat a kézművesek. A Téka Kézművesházat eddig béreltük, de 2024-ben a Bethlen Gábor Alap támogatásával meg tudjuk vásárolni, saját tulajdonba kerül. Az új, korszerű tér most már sokkal több lehetőséget biztosít. Itt rendeztük be a keramikus műhelyt 20 elektromos koronggal, három égetőkemencével (kerámia és tűzzománc számára). A foglalkozásokat szakképzett oktatók vezetik. Hetente 120 gyerek jár agyagozni - ezt különböző szinteken szervezzük. Ugyanakkor a felnőttek számára 14 éve indítottuk el az akkreditált keramikusképzést. Eddig 35 felnőtt vizsgázott le és szerzett keramikus diplomát. Egész Erdély területéről vesznek részt a képzésen. Tűzzománc képzésünk ritka Erdélyben. Fiatalok, felnőttek vesznek részt a képzéseken. A nyári szünetben három kézműves tábort szervezünk.
Kézműves programunk az utóbbi években jelenős fejlődésen ment át. Nőtt a résztvevők száma, a képzések színvonala és éppen az Alap támogatásának köszönhetően korszerűsödött a műhely.
A Csoóri Sándor Alap kézműves műhelyek beruházásait támogató kiírása CSSP-TARGYALKOTO-B-2023 eredményeként a következő célokat valósítottuk meg: munkaeszközök, alapanyagok beszerzése: kerámia, tűzzománc, drótékszer; kellékek vásárlása az égetéshez: lapok, válaszoszlop, égető rács; a Téka keramikus műhely felújításához szükséges alapanyagok vásárlása ( padlóöntéshez cement, homok, vasrács, tetőcseréhez - hullámpala, faanyag, válaszfalhoz faanyag, préseltlemez, ajtó, falburkolat). Sikerült egy új 120 liters égetőkemencét venni és 2 db. elektromos korongot.
A Csoóri Sándor Alap kézműves műhelyek szakmai programjait támogató kiírása CSSP-TARGYALKOTO-SZ-2023 eredményeként a következő célokat valósítottuk meg: sikerült az eszközkészletünket fejleszteni, fogyóanyagokat vásárolni melyeket a keramikus, tűzzománc, drótékszer, gyöngyfűző műhelyekben használunk. A pályázat segítségével fizettük a Kézműves Ház bérleti díját, valamint ebből a pénzből fedeztük az oktatók tiszteletdíját. Különös gondot fordítottunk a reklámra, hogy tanfolyamaink híre minél szélesebb réteghez eljusson.
Regionális szervezetként kiemelt támogatást kaptunk a CSSP-M-REGHT-2023 számú kiírás keretén belül. A támogatást a Téka népművészeti programjának fejlesztésére fordítottuk. Oktatóink, pedagógusaink szakmai képzését több mesterkurzus szervezése által biztosítottuk; eszközbeszerzéssel fejlesztettük intézményünk infrastruktúráját; oktatóanyagokat vásároltunk. Rendezvényeinket gazdagítottuk élő népzenei szolgáltatásokkal, koncertekkel. A központba bútorzatot, technikai eszközöket vásároltunk. Biztosítottuk a nagyrendezvények esetében az étkezési, szállítási és a szállásköltségeket.
A CSSP-NEPTANC-HT-2023 keretén belül a Kaláka, Kiskaláka, Kenderkóc néptáncegyüttesek támogatását biztosítottuk. Büszkék vagyunk rá, hogy táncosaink lelkesedése töretlen, az edzőtáborban és fellépéseken is maximális létszámban vettek részt. Néptánccsoportunk szakmailag fejlődött, a közösség megerősödött és létszámbeli növekedés tapasztalható. Jelenleg 6 csoportban több mint 150 gyerek vesz részt néptáncoktatáson. A támogatásból az oktatókat és a zenészeket fizettük ki. Biztosítottuk együtteseink és csoportjaink részére a fellépések szállítási költségeit.
A Csoóri Sándor Alap anyagi támogatása alapítványunk minden népművészeti tevékenységének jelentősen emelte a színvonalát és szakmaiságát; pozitív hatása pedig hosszú távon fennmarad.
Köszönjük a támogatást!
Köszönjük annak a számunkra nagyon fontos személynek aki erre a díjra jelölt.
Köszönjük a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának, hogy a több száz jelölt közül minket választottak a kategória Primájának.
Köszönjük a rengeteg szavazatot amit a barátainktól, ismerőseinktől, támogatóinktól kaptuk. A szavazatok mellé pedig bátorítást, munkánk hasznának, értelmének megerősítését csatolták.
Köszönjük szépen mindenkinek a díjátadás utáni köszöntéseket, gratulációkat !
A Prima Díj a Téka munkájának eddigi legnagyobb társadalmi elismerése. Az, hogy kiérdemeltük nemcsak a mostani munkatársak, kollégák érdeme hanem minden volt és jelenlegi tékásé. Hiszen minden generáció a szervezetben végzett munkájával hozzátett valamilyen értéket , hozzájárult ahhoz , hogy megismerjenek és elismerjenek.
Szép volt , jó volt ott lenni a díjátadáson , tényleg a magyar nemzet elitje vett körül, de a legjobb volt visszasietni a barátok közé és velük együtt ünnepelni.
Hálával és tisztelettel irántuk,
Balázs Bécsi Attila
A Magyar Szórvány Napjának apropóján a szamosújvári Téka Alapítványt és magyar iskolát mutatjuk be. Azzal a reménnyel is utaztunk el, hogy kiderítsük: mit tudnak itt, amit más szórványtelepülésen nem? Receptet nem, de kapaszkodókat nyújtottak a helyiek.
Építkeznek, keresik a kihívásokat, tehetséget ápolnak és közösséget is formálnak kicsik, nagyok között Szamosújváron. A Téka Alapítvány immár 26 éve tartja mindennél fontosabbnak a helyi magyarság sorsát, ötleteivel fáradhatatlanul gazdagítja azt. Itt nem a magyarság szenvedő túlélését látjuk, hanem a szórványlét vonzó és követendő példáját.
A szamosújvári Téka Alapítvány 1993-ban alakult. Célunk a közművelődés, oktatás, ifjúság- és közösségfejlesztés a mezőségi szórványban.
Munkánk elismeréseként többek között az EMKE „Könczei Ádám”, „Ipolyi Arnold”, „Kisebbségekért Díj” „Szent György Kitüntetés” és a magyar Országgyűlés ezüst emlékérmével tüntették ki szervezetünket.
A Téka Alapítvány a magyar kormány egyik „Nemzeti Jelentőségű Intézménye”.
Miért dolgozunk?
Az erdélyi Mezőség magyarsága a történelem során sok csapást elviselt miközben jelentős kulturális és történeti értékekkel járult hozzá a magyar nemzeti örökséghez. Ezt a tényt tudatosítva, a romániai rendszerváltás után lépésről lépésre építkeztünk/építkezünk, úgy hogy a szórványhelyzetet nem hátrányként, hanem feladatként fogjuk fel. Feladatunk az, hogy végvárakat építsünk, azért hogy a magyar nyelvi- és a kulturális határokat a mi régiónkban is megvédjük.
Intézményeink:
- Téka Szórvány Művelődési Központ
- Mezőségi Téka Szórványkollégium
- Mezőségi táborközpont - Feketelak
- Tájház és közösségi központ – Feketelak
- Közösségi ház - Szépkenyerűszentmárton
- Mezőségi szórvány iskolaközpont épülete
Intézményeinkben három nagy program keretén belül több projektet, tevékenységet bonyolítunk le.
I. KÖZMŰVELŐDÉSI, KULTURÁLIS SZÓRVÁNYPROGRAM
Heti program alapján megszervezett rendszeres kis- és felmenő rendszerű évi nagyprojekteket bonyolítunk le a Téka Művelődési Központban.
Heti órarend alapján megszervezett rendszeres tevékenységeinken több mint 600 személy vesz részt. Nagyrendezvényeink egyik meghatározó célja az, hogy kulturális szinten el- és visszafoglaljuk a minket megillető (köz) tereket. 2016-ban a következő nagyrendezvényeket szervezzük meg: XXI. Nemzetközi Néptáncfesztivál; XVII. Nyári honismereti tábor; XXI. Kaláka tábor Feketelakon; XVIII. Őszi Fesztivál; XX. Mezőségi Népzene és Néptáncfesztivál; XII. Anyanyelvi vetélkedő; XVI. Betlehemes találkozó; VIII. Kézműves Tábor, III. Irodalmi Tábor, II. Zenetábor.
II. MEZŐSÉGI SZÓRVÁNYOKTATÁSI PROGRAM
A Mezőségi Szórványoktatási Program összehangolt és tervszerű módon, hosszútávon biztosítja a mezőségi szórványközösség anyanyelven történő oktatását. A program keretén belül alapítványunk egy kollégium létrehozását, működtetését és a mezőségi szórványoktatási központ felépítését vállalta.
A Mezőségi Téka Szórványkollégiumot 2001-ben hoztuk létre. Az 5-12 osztályos célcsoport a válaszúti Kallós kollégiumból és mezőségi falvakból származik. A 2016-17-es tanévben 126 diákról gondoskodunk.
A Mezőségi Magyar Oktatási Központot immár hatodik éve építjük Szamosújváron. A projekt indokoltsága az, hogy úgy érhetünk el jelentős eredményeket az asszimiláció megfékezésében, ha magasabb színvonalú, jobban felszerelt és kedvezőbb háttérfeltételekkel rendelkező oktatást tudunk felmutatni, mint az átlagos többségi intézmények. Az új intézmény 2016 őszén kezdi el működését.
III. TÓVIDÉKI TÉRSÉGFEJLESZTÉSI PROGRAM
Programunk célja az, hogy támogassuk a tóvidéki falvak modernizációs törekvéseit.
A Tóvidék Program fontosabb célkitűzései: helyi akciócsoportok létrehozása a települések közösségi életében felelős személyek együttműködésével, a helyi anyagi és szellemi erőforrások feltérképezése; tájházak létrehozása minden nagyobb szórványtelepülésen; multifunkcionális közösségi terek kialakítása és felszerelése; a programban résztvevő települések turisztikai, idegenforgalmi népszerűsítése (honlapok, turisztikai reklámanyagok készítése, kulturális útvonal kialakítása); a helyi kulturális kínálat minőségi rendszerben történő bemutatása stb.
Téka Alapítvány: www.teka.ro
Facebook: https://www.facebook.com/tekaalapitvany
https://www.facebook.com/TekaFeketelak/
https://www.facebook.com/iskolaepitesteka